Maike van Stiphout + Fred Booy, DS landschapsarchitecten /NL

Pohledem zvířat aneb kdo je naším zákazníkem?

Nový cyklus přednášek s názvem Kra/jiná představí progresivní nizozemské studio DS Landscape Architects. Přednáška zakladatelky kanceláře Maike van Stiphout a krajinářského architekta Freda Booye s názvem Pohledem zvířat aneb kdo je naším zákazníkem? představí nástroje inkluzivního navrhování a zachovávání biodiverzity. Zaměří se i na to, jak architekti a krajinářští architekti mohou přispět k řešení globální krize a jak mohou ve svých projektech zohlednit nejen potřeby lidí, ale i zvířat a rostlin. Během prezentace představí své projekty realizované v Rotterdamu, Haagu a Amsterdamu.

Maike van Stiphout je krajinářskou architektkou s bohatou praxí v oblasti architektury a tvorby veřejných prostranství, věnuje se navrhování s ohledem na přírodu, udržitelnému rozvoji, ale i zachovávání kulturního dědictví. Jako svou vedlejší vlastní iniciativu založila společně s architektem Matthiasem Lehnerem webovou platformu nextcity.nl, která se věnuje rozvoji a sdílení znalostí mezi architekty skrze výzkum, praxi a vysokoškolskou výuku. V roce 2019 byla publikována jejich první kniha, příručka pro architekty o navrhování s ohledem na přírodu „First Guide to Nature Inclusive Building„, v roce 2023 publikovala „Second Guide to Nature Inclusive Building“, který se zabývá tématem městské divočiny. Knihu a její témata představí také v rámci přednášky. 

Fred Booy je odborník na pěstování rostlin s více než čtyřicetiletou zkušeností. Jeho specializací je výsadba, klíčení a péče o širokou škálu vegetace. Provozuje školku ve městě  Boskoop v Nizozemsku, kde se zaměřuje na pěstování velkých keřů a stromů bez použití pesticidů. Jeho znalosti nejsou pouze teoretické, ale opírají se také o bohaté praktické zkušenosti, které formují jeho přístup k pěstování. Fred Booy klade důraz na tři hlavní pilíře: biodiverzitu, odolnost druhů a inovace.

DS Landscape Architects z Nizozemska je kancelář specializující se na krajinářskou architekturu, která se zaměřuje na výzkum a navrhování veřejných prostranství a krajinných celků různých velikostí. Vytváří nové krajiny pro všechny, nejen pro lidi, ale i pro rostliny a zvířata. Věnují se biodiverzitě, její aplikaci, nadčasovému navrhování a inovacím v oboru. Nizozemsko patří v současnosti mezi země s velkým rozvojem progresivních přístupů ke krajinářské architektuře.

Přednáška proběhne v anglickém jazyce

07/03/2024
19:30
Kino Světozor – Vodičkova 791, 110 00 Nové Město
Koupit vstupenky (130 (studenti a senioři) / 150 Kč))
Přednáška bude probíhat v anglickém jazyce

Pořádá: Kruh z.s.

Pod záštitou: České komory architektů

Projekt podporují: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, Státní fond kultury, Nadace české architektury, Velvyslanectví Nizozemského království, Městská část Praha 1

Hlavní partneři: mmcité a. s., FORBO FLOORING, Laufen CZ

Partneři: ARCHICAD, SOMFY spol. s.r.o., PREFA Aluminiumprodukte s. r. o., Wiesner-Hager, SIPRAL a. s., MDA Praha s. r. o., SUYS Czechia s.r.o.

Design partner přednášek: Vitra Koncept, s.r.o.

Hlavní mediální partner přednášek: EARCH.cz, Dolce Vita

Mediální partneři: Architect+, ArtMap, Artyčok.tv, ASB, CZECHDESIGN, ELLE decoration, Do parku, ERA21, informuji.cz, PROPAMÁTKY, Radio 1, Radio Wave, STAVBA, stavbaweb.cz

DALŠÍ PŘEDNÁŠKY