Cyklus přednášek Severská cesta, cesta k odpovědnosti pořádaný spolkem KRUH v dubnu představí dva ateliéry: oceňované studio Reiulf Ramstad z Norska a švédský ateliér Joliark. Hovořit budou o začleňování architektury do přírody a severském přístupu k bydlení. Přednáška se uskuteční 2. dubna v nově zrekonstruovaném Sále Přítomnost. Vstupenky jsou v předprodeji sítě GoOut.
Oceňovaný ateliér Reiulf Ramstad se věnuje především krajinné architektuře. Ve svých realizacích používají často přírodní a biomimetické materiály (biomimetika zkoumá konstrukční řešení v přírodě u živých organismů, snaží se je napodobit a využít k vývoji nových technických řešení). Studio získalo mezinárodní pozornost v roce 2012, kdy vyhrálo soutěž na Trollstigen – projekt národní turistické cesty, která patří k nejnavštěvovanějším místům Norska. Architektům se zde podařilo ohleduplně začlenit současnou architekturu do dramatické norské přírody. „Vyhlídku doplnili o radikální současné krajinné řešení, které se stalo vyhledávaným turistickým cílem. O norských turistických trasách jsme měli přednášku už v březnu. Je to výjimečný koncept drobných architektonických intervencích začleněných v přírodě. Jejich cílem je podpořit regionální rozvoj a upozornit na opomíjená a vzdálená místa v Norsku,“ vysvětluje Marcela Steinbachová, architektka a zakladatelka spolku. Další jejich architektonickou intervencí v přírodě je projekt Selvika, monolitická struktura z betonu, která přivádí turisty ze silnice k břehu moře. Její geometrie vychází ze studia organických kruhových organismů a obsahuje řadu funkcí od toalet, parkovacích míst až po ohniště s kuchyňkou. Ateliér Reiulf Ramstad je také například autorem Muzea lidové kultury, za který byl nominován na Cenu Mies van der Rohe.
Druhým přednášejícím bude Per Johanson, zakladatel švédského studia Joliark. Na pražské přednášce představí severský přístup k bydlení a zdůrazní sociální i enviromentální aspekty udržitelného stavění. „Skandinávský styl bydlení se stal trendem, ten opravdový se ale neomezuje se jen na líbivý minimalismus. Jde o široký přístup k architektuře – důraz na funkčnost, využívání lokálních zdrojů, ale i dostupnost,“ upřesňuje Marcela Steinbachová. Sám Per Johanson dodává: „Na přednášce projdeme pilíře našeho přemýšlení. Vycházíme z toho, že takzvaně dobrá architektura má být přístupná pro všechny. Podstatný je silný koncept a udržitelnost.“
Spolek KRUH v letošním roce uvádí cyklus přednášek Severská architektura. „Ze Severských zemí si vybíráme zajímavé přístupy, které by mohly být aplikovány i v našem prostředí. Chceme ukázat současný přístup k architektuře ve Skandinávii a vztah architektů k přírodě a naší planetě. Severské země patří mezi nejodpovědnější ve spojitosti k životnímu prostředí, a to se odráží i v jejich postoji k architektuře,“ dodává k tématu Marcela Steinbachová.
Přednáška ateliérů Reiulf Ramstad a Joliark se uskuteční ve čtvrtek 2. dubna od 19h30 v nově zrekonstruovaném Sále Přítomnost v Domu Radost na Žižkově. Vstupenky za 100 / 120 Kč s jsou k dispozici v předprodeji sítě GoOut.