Martin Schmitz, LOIDL /GE + Ondřej Fous /CZ

Město a divočina / Přežití městského parku

V první části dubnového přednáškového večera se představí Martin Schmitz, zástupce berlínského krajinářského ateliéru Loidl. Jeho přednáška s názvem Město a divočina se bude zabývat tématem divočiny v rámci městského prostředí: kde ji najít, jaké nástroje využít k její tvorbě a jak ji zachovat. Martin Schmitz uvádí, že divočina může být neplánovaný, spontánní a překvapivý prvek městské krajiny. Představí také přístup ateliéru Loidl k této problematice a ukáže, jak se snaží čelit významným globálním problémům, jako je ztráta biodiverzity nebo extrémní klimatické jevy, a jejich dopady na život ve městech.

Ve druhé části přednáškového večera vystoupí zahradní architekt a zahradník Ondřej Fous. Jeho přednáška s názvem Přežití městského parku se zaměří na zelené veřejné prostory a jejich transformaci v důsledku pandemie covid-19. Hlavními tématy budou udržitelnost historických tradic a zvyklostí v parcích, a bude se také věnovat hledání divočiny ve městě. Po přednášce bude následovat diskuze s oběma účastníky. 

 

Přednáška proběhne v anglickém jazyce.

 

Martin Schmitz je součástí týmu Atelieru Loidl, kde společně s Leonardem Groschem pracují na návrzích a soutěžích na veřejná prostranství. Martin se zaměřuje na konceptuální práci a zajímá se o projekty, které mají ekologické a sociální cíle. V ateliéru Loidl působí od roku 2013 a zodpovídá za organizaci soutěží. Navíc od roku 2019 vyučuje na katedře krajinářské architektury a designu na LU Hannover a účastní se porot na různých univerzitách.

Atelier LOIDL je berlínský krajinářský ateliér, který se specializuje na přeměny opuštěných prostorů ve městech. Jedním z jejich významných projektů je přeměna parku na bývalém železničním kolejišti Gleisdreieck poblíž Potzdamer Platz v Berlíně. Tento park dlouho ležel ladem, nevyužitý. Nový návrh přinesl velkorysé, ale zároveň poetické a jednoduché řešení, které zahrnuje hřiště, sportoviště, komunitní zahrady a odpočinkové prostory. Ateliér má na kontě také několik ocenění a pravidelně se účastní architektonických soutěží, mimo jiné se podílel na návrhu Vltavské filharmonie ateliérů Barozzi a M1 Architekti, kteří se umístili na 2. místě,  na Slovensku  zaznamenal úspěch v Bratislavě, kde zvítězil v soutěži o podobu Námestí SNP a Kamenného náměstí. 

Ondřej Fous je zahradník, publicista, pedagog a autor krajinářských řešení.  Dlouhodobě se angažuje v tématu za obrodu a kvalitu zahradnického řemesla. Patří mezi řešitele krajinářské části revitalizace Čelakovského sadů a okolí Národního muzea v Praze nebo Moravského náměstí v Brně. Od roku 2005 pracuje na tváři zámeckého parku ve Mcelích. Dlouhodobě se soustřeďuje na problematiku obnovy vilových zahrad. Je autorem cyklu #stromnenidekorace zaměřujícího se na etiku života stromů ve městě. Založil „žurnál ze světa vytrvalosti“ pereny.eu podporující názorovou pluralitu. Ondřej Fous také vede projekt zahradnické alternativy Zámecké zahradnictví Ctěnice s každouroční perenářskou školou pro studenty krajinářské architektury a je aktivní v TRSEM – Trvalky Semanín, kde se věnuje výběru sortimentů vytrvalých zahradních rostlin.  

04/04/2024
19:30
CAMP Praha – Vyšehradská 51, Praha 2
Koupit vstupenky ((130 (studenti a senioři) / 150 Kč))
tlumočeno

Pořádá: Kruh z.s.

Pod záštitou: České komory architektů

Projekt podporují: Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha, Státní fond kultury, Nadace české architektury, Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Centrum architektury a městského plánování

Hlavní partneři: mmcité a. s., FORBO FLOORING, Laufen CZ

Partneři: ARCHICAD, SOMFY spol. s.r.o., PREFA Aluminiumprodukte s. r. o., Wiesner-Hager, SIPRAL a. s., MDA Praha s. r. o., SUYS Czechia s.r.o.

Design partner přednášek: Vitra Koncept, s.r.o.

Hlavní mediální partner přednášek: EARCH.cz, Dolce Vita

Mediální partneři: Architect+, ArtMap, Artyčok.tv, ASB, CZECHDESIGN, ELLE decoration, Do parku, ERA21, informuji.cz, PROPAMÁTKY, Radio 1, Radio Wave, STAVBA, stavbaweb.cz

DALŠÍ PŘEDNÁŠKY