Na listopadové přednášce spolku Kruh s názvem Toky myšlenek, toky hmot vystoupí maďarský historik architektury a pedagog Ákos Moravánszky spolu s významným švýcarským architektem a teoretikem Andreem Deplazesem, spoluzakladatelem studia Bearth & Deplazes Architekten. Nastíní proměnu idejí a forem v architektuře.
Ákos Moravánszky
Maďarský architekt, historik architektury a titulární profesor teorie architektury na ETH v Curychu. Absolvoval studium architektury na Technické univerzitě v Budapešti a dějiny umění a památkovou péči na Technické univerzitě ve Vídni. Zaměřuje se na historii architektury východní a střední Evropy 19. a 20. století a dlouhodobě se věnuje výzkumné a publikační činnosti. Mimo jiné byl šéfredaktorem časopisu Maďarské unie architektů Magyar Épitömüvészet, vědeckým pracovníkem na Zentralinstitut für Kunstgeschichte v Mnichově nebo hostujícím profesorem na Massachusetts Institute of Technology. Publikoval ve švýcarském architektonickém časopisu werk, bauen + wohnen a působí v redakční radě časopisu tec21. Je titulárním profesorem teorie architektury na ETH v Curychu.
Andrea Deplazes
Oceňovaný architekt Andrea Deplazes, profesor architektury a konstrukce na ETH Curych, je mj. autorem uznávané bible architektů o konstruování staveb (Architektur konstruieren. Vom Rohmaterial zum Bauwerk. Ein Handbuch). V roce 1988 založil společně s Valentinem Bearthem ateliér Bearth & Deplazes. Tvoří převážně v oblasti Chur, která je vyhlášená kvalitními stavbami a v které tvoří například i jiný známý architekt Peter Zumthor. Andrea Deplazes se v této oblasti narodil a je považován za místního architekta. Deplazes rád používá tradiční přírodní materiály a kombinuje je s novými principy, například jeho objekt na vinici v oblasti Fläsch byl vystavěn podle počítačového programu průmyslovými roboty. Se studenty ateliéru architektury na ETH Curych (Studio Monte Rosa) navrhli horskou chatu přezdívanou horský křišťál. Ta se nachází ve výšce 2883 metrů a není jednoduše dostupná pro běžného návštěvníka.